Perła to wytwór naturalny małży morskich i słodkowodnych. Powstaje w płaszczu muszli mięczaków, najczęściej w skutek reakcji organizmu na ciało obce, które dostaje się do muszli. Od tysięcy lat perły należały do najcenniejszych klejnotów na ziemi odgrywając równie ważną rolę co biżuteria z diamentami, szmaragdami czy rubinami. Perły hodowlane, to najprawdziwsze perły na świecie, często niesłusznie mylone ze sztuczną plastikową biżuterią czy wyrobami perłopodobnymi.

Rodzaje pereł

Słodkowodne

  • Perły słodkowodne są wytwarzane przez małże, głównie w Chinach, Japonii i Stanach Zjednoczonych. Przeważnie mają słabszy poblask niż perły słonowodne, są mniejsze od pereł Akoya, a uzyskanie idealnej krągłości jest praktycznie niemożliwe. Ich oryginalne kształty i kolory (występują we wszystkich barwach), a także niska cena w porównaniu do pereł Akoya spowodowały, iż są to najczęściej spotykane perły w wyrobach jubilerskich na świecie.

Akoya - słonowodne

  • Perły Akoya to słonowodne perły hodowane głównie w Japonii i Chinach. Perły te charakteryzują się idealnie okrągłym kształtem, wysokim połyskiem i głębią koloru. Rozmiary szacują kształtują się między 2 a 10 mm. Akoya jest najpopularniejszą perłą używaną w naszyjnikach i bransoletach. Poblask pereł to przeważnie kolory różu i zieleni, co w kombinacji z właściwym kolorem perły daje wrażenie koloru: biały-róż, zieleń, kremowy-róż, zieleń, żółty-zieleń, róż. Przeważnie główną barwą pereł Akoya jest kolor biały, żółty, różowy, kremowy.

Rodzaje biżuterii z perłami:

Naszyjniki

  • Naszyjniki są najbardziej klasycznym z wyrobów z pereł – zarówno pojedyncze sznury, jak i połączenia kilku sznurów to najbardziej popularna forma biżuterii z pereł. Ze względu na długość naszyjniki z pereł mają swoje nazwy:
  • Czoker, do 45 cm
  • Princessa, od 50 do 55 cm
  • Matine, od 60 do 80 cm
  • Opera, powyżej 120 cm

Mimo klasycznej formy naszyjnika istnieje możliwość nieskończonej ilości wariantów i wzorów, co pozwala na indywidualne kreowanie produktów pod gust i wymagania każdego Klienta.

Bransolety

Bransoleta jest najczęściej dodatkiem do naszyjnika, aczkolwiek sama może stanowić ciekawy element kreacji. Podobnie jak w naszyjnikach istnieje wiele wariantów, wzorów oraz ilości sznurów.

Kolczyki

Najsubtelniejszy z dodatków będący dopełnieniem do całości. Również i tutaj istnieje możliwość dobrania różnego rodzaju zapięć: sztyft, wiszące, angielskie...

Pielęgnacja pereł

Aby biżuteria przez pokolenia pozostawała w idealnym stanie, należy odpowiednio o nią dbać. Perłom szkodzi zarówno susza, jak i znaczna wilgotność. Powinny być w kontakcie z umiarkowanie wilgotnym powietrzem, szczególnie podczas dłuższego przechowywania. Dla pereł może być szkodliwa długotrwała ekspozycja na światło słoneczne, jak również na silne sztuczne oświetlenie. Stale użytkowane perły narażone są na stopniową, powierzchniową i wewnętrzną degradację masy perłowej.

Unikaj środków chemicznych

Środki chemiczne, takie jak lakiery do włosów, perfumy, balsamy, kremy, dezodoranty mogą zmatowić lub wręcz uszkodzić powierzchnię pereł. Unikaj stosowania tych środków bezpośrednio na biżuterię, a nawet zakładaj biżuterię dopiero po 30 minutach od ich użycia. Natomiast po jej ściągnięciu przetarcie miękką szmatką pomoże usunąć wszelkie zabrudzenia. Zalecane jest delikatne obchodzenie się z perłami. Przed ich zakładaniem lub zdejmowaniem należy pamiętać o umyciu rąk, a potem o chwytaniu sznura pereł za zapinkę. Co jakiś czas perły powinny zostać oczyszczone delikatnym mydłem.

Perły przechowuj oddzielnie

Radzimy nie przechowywać pereł razem z inna biżuterią, zwłaszcza metalową. W ten sposób unikniesz uszkodzenia powierzchni czy rysowania się pereł. Najlepiej jest w specjalistycznym zakładzie przewlec perły, by uniknąć rozerwania. Supełkowanie zapobiega rozsypaniu i dodatkowo chroni każdą perłę przed zarysowaniem przez sąsiadującą z nią perłę.